feature-image

W moim pierwszym wpisie na blogu chciałbym napisać kilka słów o tym, jakich pytań możecie spodziewać się u mnie na wizycie. :)

Badania pokazują, że przeciętny wywiad medyczny przeciętnie ok 3min. Przyczyną takiego stanu jest system, który wymusza na lekarzach i fizjoterapeutach poświęcenie znacznej części czasu wizyty na wypełnianie dokumentów. Uwierzcie mi - tych dokumentów jest naprawdę, naprawdę dużo….

Na podstawie 3 minutowej rozmowy, nie jesteśmy w stanie wyłapać wielu istotnych szczegółów, które między słowami może podać Pacjent. Nie jesteśmy w stanie dopytać, uściślić pewnych kwestii. Skutkiem tego są diagnozy, które jedynie ogólnikowo opisują stan Pacjenta, nie skupiając się w ogóle na przyczynie takiego stanu. Do moich ulubionych należą: “ból grzbietu”, “ból stawu” czy “zespół bolesnego barku”. Rozpoznanie całkowicie wpisuje się w klasyfikację ICD-10, którą obecnie posługuje się świat medycyny, jednak dla przeprowadzenia skutecznej terapii, konieczne jest rozszerzenie wywiadu.

Fizjoterapeuta czy lekarz w trakcie zbierania wywiadu powinien zadać szczegółowe pytania odnośnie samych dolegliwości; czasu, w którym się pojawiają (a nie tylko od kiedy trwają). Znaczenie ma, czy problem pojawia się w nocy, rano, wieczorem, podczas aktywności fizycznej, siedzenia, stania, przy konkretnych ruchach, itd. Ważne jest to czy ból pojawia się w jednym konkretnym miejscu, jest rozlany, zmienia swoją lokalizację, rozszerza się… Ważne jest czy towarzyszą temu jakieś inne symptomy, które na pierwszy rzut oka mogą nie mieć żadnego znaczenia. Należy zapytać o to, co pomaga w zwalczaniu bólu, a co go zaostrza, a także ogrom innych kwestii dotyczących stricte dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent.

Oprócz tego należy zebrać dokładny wywiad w kontekście wcześniejszych urazów (nie tylko w obrębie obszaru, z którym obecnie jest problem), chorób towarzyszących, problemów ze strony innych układów (w tym bardzo istotny w kontekście bólu narządu ruchu - układ pokarmowy), przyjmowanych leków, szeroko pojętego stylu życia i wielu, wielu innych rzeczy, które wyjdą “w praniu”, a których nie sposób teraz opisać, bo wywiadów jest co najmniej tyle, ilu pacjentów.

Przytoczone przykłady stanowią jedynie część wywiadu, który zbieram podczas wizyty. Dalsze jego rozwinięcie jest uzależnione od wcześniej uzyskanych informacji. Analiza tych informacji oraz zauważenie pewnej chronologii i ciągu przyczynowo-skutkowego staje się podstawą do postawienia dokładnej diagnozy stanu Pacjenta oraz wdrożenia terapii nacelowanej na przyczynę tego stanu.

Piotr